Стомана: Той е по-лек от чугуна, но все пак е доста тежък. Предимството му е, че се нагрява бързо и разпределя топлината равномерно по цялата повърхност, което го прави идеален инструмент за приготвяне на месо. Дори и при стоманения тиган за пържоли обаче трябва да се спазват определени правила за почистване и последваща грижа. Прочетете всичко за стоманените тигани.
Литий: Тя е тежка, но в същото време много издръжлива и най-вече може да поддържа стабилна висока температура за дълго време, което е от съществено значение за приготвянето на пържоли и други меса. При чугунените тигани за пържоли трябва да вземете предвид, че те изискват специална поддръжка. Разберете повече за чугунените тигани.
Неръждаема стомана: Панелът за пържоли от неръждаема стомана е чудесен избор за всички удобни готвачи, тъй като съчетава предимствата на бързото и равномерно нагряване, сравнително лесното почистване и лесната поддръжка. Искате да знаете повече за тигани от неръждаема стомана?
Незалепващи повърхности: Ако сте привърженик на незалепващите повърхности, изберете титаниев тиган за пържоли например. Той гарантирано ще ви хареса, защото е лек и лесен за почистване, като повечето производители дори посочват, че може да се мие в съдомиялна машина. Но истината е, че тиганите с незалепващо покритие не са подходящи за достигане на много високи температури, които са от съществено значение за приготвянето на перфектни пържоли. Познавате тиганите с незалепващо покритие.
Защо домашната ви пържола няма вкуса на тази от любимия ви ресторант? Тайната може би е в тигана. Сочна вътрешност и перфектна коричка? Единственият начин да постигнете това е с подходящия тиган. Повечето професионални готвачи препоръчват за пържоли тиган от стомана или чугун. Ще обясним защо и ще разгледаме предимствата и недостатъците на други материали.
Най-добрите тигани за пържоли според мненията на нашите клиенти
- Размер: Изборът на размера зависи единствено от това за колко души ще готвите. Не забравяйте, че колкото по-малък е тиганът, толкова по-лек ще бъде той, толкова по-лесно ще се почиства, а също и ще се съхранява.
- Съвместимост: Не забравяйте да проверите дали тиганът за пържоли е подходящ за вашия тип котлон.
- Оребряване: Ако си вземете грил тиган за пържоли, той ще има типично оребряване на дъното, за да се намали рискът от залепване на месото по време на готвене.
Как да почистим тигана след печене на пържоли на скара?
Литий: След като изстине, избършете с хартиена кърпа или почистете с твърда четка, за да отстраните остатъците от храна. Не използвайте почистващи препарати. След това подсушете и намажете тигана с масло.
Стомана: След като изстине, избършете с хартиена кърпа, а ако това не е достатъчно, почистете с топла вода и мека гъба, като избягвате абразивни материали. След това подсушете и можете да разтриете с масло.
Неръждаема стомана: След като изстине, отстранете по-големите остатъци от храна и след това измийте с топла вода и малко препарат върху мека гъба. Накрая подсушете добре.
Незалепваща повърхност: Използвайте мека гъба и мек почистващ препарат или поставете в съдомиялната машина. Избягвайте всякакви абразивни почистващи препарати. Изсушете добре.
Винаги спазвайте инструкциите на производителя, когато почиствате тигана си за пържоли.
Известни тигани за пържоли De Buyer въглеродна стомана са френски класически изделия, които остават за поколенията.
Тигани за пържоли WMFПо-специално гамата PROFI RESIST съчетава първокласно немско качество, иновативен дизайн и дълъг експлоатационен живот.
Френски чугунен гигант Staub<}Той може да се справи дори с най-взискателните задачи за готвене и е напълно идеален за тези, които търсят тиган за пържоли за цял живот.
- Рядко: 2-3 минути от всяка страна.
- Средно изпечено: 3-4 минути от всяка страна.
- Средна степен: 4-5 минути от всяка страна.
- Добре изпечено: 5 минути или повече от всяка страна.