Знаете ли, че в основата на всяка кухня трябва да стоят три ножа? Голям готварски нож за големите задачи, малък нож за дребните задачи и назъбен нож, майсторът на рязането на хрупкав хляб или багети - ножът за сладкиши. Защото само с него ще можете да проникнете в твърдата коричка, без да деформирате меката троха, и така винаги надеждно да измайсторите чисти филийки. Ще ви посъветваме какви параметри да използвате, за да намерите подходящия за вас сладкарски нож.
Качествените сладкиши са хрупкави отвън и пухкави отвътре. Когато се реже с неподходящ нож, структурата на сладкиша се нарушава, трохите се разпадат, формата се променя и се появяват грозни разрези. Нож за сладкиши е специално разработен за рязане на твърди и меки части с перфектни резултати.
Любими ножове за сладкиши
Нож за сладкиши (не само)
Той е майстор в нарязването на хляб или хрупкави багети, но благодарение на назъбеното си острие може да нареже перфектно и сочни домати, меки плодове или торти и пайове. Накратко, ножът за сладкиши е универсален инструмент, който ще ви бъде помощник по-често, отколкото очаквате.
Острието на ножа за сладкиши трябва да е назъбено. Именно назъбването позволява на инструмента да пробие кората, без да смачка меката вътрешна част. Плитките зъби са подходящи за по-меки сладкиши, докато по-дълбоките зъби са по-подходящи за твърди кори.
Тя трябва да бъде между 20 и 26 cm. Тази дължина улеснява рязането на големи хлябове, както и на багети или други по-малки сладкиши.
Острието трябва да е доста тънко, но същевременно много здраво. Гъвкавостта е недостатък при сладкарските ножове, тъй като само достатъчната здравина ще осигури максимален контрол върху разреза.
Неръждаемата стомана се използва най-често за производството на ножове за хляб, тъй като е достатъчно остра и устойчива на корозия. Понякога се предлагат и ножове от дамаска стомана, но е важно да се помни, че те са по-трудни за поддръжка, тъй като са по-склонни към ръждясване.
Ножовете за сладкиши имат средно широко острие, което обикновено е право и с кръгъл връх. Някои инструменти леко се стесняват от дръжката. Някои ножове за сладкиши имат острие, което е изместено надолу от дръжката. Това се прави, за да се предотврати съприкосновението на кокалчетата с дъската за рязане при нарязване.
Правилното балансиране на ножа осигурява по-лесно боравене и по-добър контрол при рязане. Това се познава по факта, че точката на равновесие на ножа (bolster) се намира в точката, където острието се среща с дръжката, така че ако поставите пръста си под тази част на ножа, той ще остане балансиран.
Ножът трябва да пасва на ръката ви. Ергономичната форма на дръжката осигурява безопасност и също така намалява умората при продължителна работа. Различните материали имат своите плюсове и минуси - дървото е естетично, но с течение на времето може да покаже признаци на износване, металът е вечен, но може да се хлъзга, когато е мокър, а също и да се усеща студ в ръката, а пластмасовите или композитните дръжки са издръжливи, достъпни, но може да не изглеждат елегантно.
Ако искате ножът ви за хляб да остане остър дълго време, полагайте за него прости, но важни грижи от време на време:
- Пране
След всяка употреба изплаквайте ножа с топла вода и мека гъба. Избягвайте агресивни почистващи препарати или абразивни гъби и не мийте в съдомиялна машина. Всички тези методи могат да повредят ножа и да ускорят износването му. Подсушавайте ножа веднага след измиване с мека кърпа, за да предотвратите появата на корозия. - Съхранение
Съхранявайте ножа за сладкиши в блокове, стелажи, релси или в калъф или чекмедже с облицовка, накратко, на място, където острието не може да се повреди. Избягвайте да съхранявате ножовете свободно в кухненското чекмедже. - Шлайфане
Ножът за сладкиши не трябва да се точи толкова често, колкото обикновения нож, тъй като зъбите му остават остри за по-дълго време. Въпреки това нормалната употреба затъпява всеки инструмент, дори и най-качествения, така че ножът за хляб трябва да се заточва от време на време. Използвайте само инструменти, предназначени за заточване на назъбени ножове, или се доверете на професионално заточване. - Правилна употреба
Използвайте ножа само за сладкиши. Никога не го използвайте за рязане на други съставки, особено на твърди, като хрущяли, кости, тиква, пъпеш или замразени храни. Те могат значително да повредят острието. Винаги режете върху дървена или пластмасова дъска за рязане; другите материали затъпяват острието.
Качествени продукти за миене на съдове
Най-популярните производители на ножове за хляб
- Почистване: изплакнете и подсушете ножа веднага след употреба. Избягвайте да миете в съдомиялна машина.
- Съхранение: не съхранявайте ножа свободно в кухненско чекмедже, а използвайте блокове за ножове или релси за ножове.
- Нарязване: нарязвайте само върху дървена или пластмасова дъска за рязане.
- Шлайфане: Поради назъбеното му острие е по-добре да се разчита на професионално заточване.